Diabēta apmācības kabinets
Cēsu klīnikas cukura diabēta pacientu apmācības kabinetā pacientus (pieaugušos) konsultē diabēta apmācības jeb endokrinoloģijas māsas Mirdza Krūmiņa un Iveta Runce.
Diabēta apmācības jeb konsultācijas ir valsts apmaksāts pakalpojums, kam nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums.
Ko pacientiem dod apmācība par diabētu?
Cukura diabēts ir slimība, kuru diemžēl nav iespējams izārstēt, bet ar kuru var iemācīties sadzīvot, ievērojot pareizu dzīvesveidu, uzturu un īpašas higiēnas prasības. Ja pacients ir zinošs par savu slimību un motivēts pats līdzdarboties savas veselības saglabāšanai, viņš var būtiski uzlabot savas dzīves kvalitāti, novērst akūtos sarežģījumus un cukura diabēta vēlīno komplikāciju attīstību. Šī apmācība ir ilgtermiņa process, kurā pacients apgūst zināšanas un praktiskas iemaņas par cukura diabētu un tā ārstēšanu, kas tālāk nepieciešamas efektīvai cukura diabēta pašaprūpei ikdienā.
Kuros gadījumos diabēta pacientiem nepieciešama ambulatorā apmācība?
Latvijā tradicionāli dominējusi stacionārā apmācība, jo tieši stacionārā tiek uzsākta insulīnterapija pirmreizēji diagnosticētiem pacientiem. Taču pēdējā laikā palielinās arī ambulatorās apmācības īpatsvars. Galvenokārt saistībā 2. tipa cukura diabēta pacientu skaita pieaugumu un aktīvāku slimības menedžmentu. Ambulatorā apmācība nepieciešama:
1. hroniski dekompensētiem 2. tipa cukura diabēta pacientiem vai pacientiem ar akūtu miokarda infarktu,
2. lielākajai daļai to 2. tipa cukura diabēta pacientu, kuriem kompensācijas uzlabošanai pievieno 1 pagarinātas darbības insulīna injekciju,
3. pacientiem ar diabētiskās pēdas sindromu,
4. ambulatora konsultācija pie apmācības speciālista nepieciešama pacientiem arī 2 – 3 mēnešus pēc stacionārās apmācības pašaprūpes iemaņu kontrolei un motivācijas nostiprināšanai, kā arī citos gadījumos.
Cik bieži notiek diabēta ambulatorās apmācības vienam pacientam?
Vispirms ir primārā apmācība, kuras laikā medicīnas māsa izjautā pacientu par viņa dzīvesveidu, paradumiem, slimības norisi, kā arī sniedz konkrētas rekomendācijas un skaidro to ievērošanas nepieciešamību. Pēc tam seko atkārtota tikšanās, lai noskaidrotu, kā pacientam veicies un pārrunātu vēl neskaidros jautājumus. Mērķtiecīgu atkārtotu apmācību vēlams veikt ik pēc pieciem gadiem. Taču, ja pacientam nepieciešams, par noteiktām tēmām konsultācijas var saņemt jebkurā laikā.