top of page

Daudzslāņu datortomogrāfija

datortomogrāfija
Par metodi

Datortomogrāfija (CT, DT) ir rentgenizmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu plāna slāņa šķērsgriezuma attēli, kurus analizējot, var iegūt dažādus mērījumus, kā arī rekonstruēt attēlus citās plaknēs.

Tas palīdz izvērtēt orgānu, asinsvadu un citu struktūru anatomiskās īpašības, savstarpējās attiecības un patoloģisko procesu izplatību. Izmeklējumu rezultātā tiek radīti digitālā formāta uzņēmumi, kas tiek arhivēti. Pacienti saņem attēlus, kas ierakstīti diskā.

Izmeklējumi

Datortomogrāfiskos izmeklējumus veicam:

  • deguna blakusdobumiem un aizauss dobumiem,

  • galvas smadzenēm,

  • kakla mīkstajiem audiem – vairogdziedzerim u.c.,

  • krūšukurvja orgāniem (plaušām, videnei),

  • vēdera dobuma orgāniem - virsnierēm, nierēm, liesai, aizkuņģa dziedzerim, limfmezgliem, iegurņa orgāniem, lielajiem asinsvadiem, aknām, žultspūslim,

  • mugurkaulam, ekstremitātēm un locītavām,

  • visa skeleta kauliem.

Datortomogrāfiskos izmeklējumus neveicam: ja pacientam izmeklējuma vietā atrodas metālisks implants, izmeklējuma veikšanu nevaram nodrošināt. 

Pacientiem, kuri nevēlas gaidīt uz valsts apmaksātu datortomogrāfijas izmeklējumu, ir iespēja saņemt datortomogrāfijas izmeklējumu par maksu, sākot ar nākamo dienu pēc reģistrācijas pakalpojuma saņemšanai.

Pieteikšanās, zvanot uz reģistratūras tālr.: 64125634 darba dienās 8.00 – 16.00, vai klātienē Cēsu klīnikas reģistratūrā.

Maksas pacientiem izmeklējuma rezultātus (CD + apraksts) ir iespēja saņemt tajā pašā dienā – līdz divu stundu laikā pēc izmeklējuma veikšanas.

Maksas pakalpojumu cenas ir noteiktas spēkā esošajā maksas pakalpojumu cenrādī.

Jaunas tehnoloģijas – 64 slāņu datortomogrāfs

Klīnikas diagnostiskās radioloģijas nodaļā darbojas Siemens datortomogrāfijas iekārta SOMATOM Definition Adaptive Scanner 64 (sešdesmit četru slāņu datortomogrāfs), kam ir šādas priekšrocības:

  • ar inovatīvām tehnoloģijām tiek ievērojami samazināta izmeklējuma laikā saņemtā rentgena staru deva pacientam, nezaudējot iegūtā attēla kvalitāti, kā arī samazināts izmeklējuma laiks, kas ir ļoti būtiski pacientiem, kuriem jāizmeklē vairākas ķermeņa daļas;

  • iekārtas uzbūve un dizains radīts, lai novērstu dažādas līdz šim ar datortomogrāfijas izmeklējumiem pastāvošās nepilnības. Piemēram, palielināts datortomogrāfa iekārtas gentrija atvērums līdz 78 cm, kā arī uzlabota pacienta galda celtspēja atļauj veikt izmeklējumus korpulentiem pacientiem, kuriem nereti šāds izmeklējums bija liegts;

  • ārstam – radiologam ir vieglāk diagnosticēt un izvērtēt dažādas pataloģijas, jo jaunā iekārta ir aprīkota ar speciālu kolimatora plākšņu sistēmu un programmatūru, kas izmeklējuma laikā pasargā pacientu no nevajadzīgas apstarošanas ārpus izmeklējamā reģiona, pielieto optimālu rentgena staru devu, vienlaicīgi nodrošinot labāko attēla kvalitāti neatkarīgi no pacienta fiziskajiem parametriem vai anatomijas īpatnībām;

  • kontrastviela tiek ievadīta automātiski, iepriekš aprēķinot maksimālo kontrastvielas piesātinājumu pacienta organismā un izmeklējuma laiks ir ievērojami īsāks.

  • iekārtas atvērtais un pacientam draudzīgais dizains jebkura izmeklējuma laikā nodrošinās lielāku pacienta komfortu un neradīs klaustrofobiskas sajūtas.

Noteikumi izmeklēšanai
  • DT izmeklējumos bieži nepieciešama kontrastvielas ievade vēnā, tādēļ pirms izmeklējuma pacientam nepieciešams noteikt seruma kreatinīna līmeni un GFĀ (glomerulu filtrācijas ātrumu) – tās ir analīzes, kas liecina par nieru funkcionālo stāvokli, jo vēnā ievadītā kontrastviela no organisma izdalās caur nierēm. Analīzes ir derīgas 1 mēnesi.

  • Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visas metāliskās detaļas no tām ķermeņa daļām, kas tiek izmeklētas - rotaslietas u.c.;

  • Neēst pirms izmeklējumiem, kuri ir saistīti ar kontrastvielas ievadīšanu vēnā.

  • Uz izmeklējumu obligāti jābūt līdzi nosūtījumam no ģimenes ārsta vai ārsta speciālista (arī maksas pakalpojumu saņēmējiem).

Kas notiek izmeklējuma laikā

Veicot DT, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, kas lēni virzās cauri arkai, kurā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana pacientam nav sāpīga vai nepatīkama. Krūšu kurvja un vēdera dobuma izmeklēšanas laikā pacientam uz 5 – 15 sekundēm jāaiztur elpa. Izmeklējumu laiks ir ļoti dažāds (15 – 30 minūtes) un atkarīgs no tā, kādu ķermeņa daļu izmeklē. Ja vēnā tiek ievadīta kontrastviela, pacientam var būt siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība un neliecina par blakusreakcijām vai alerģiju uz kontrastvielu.

Kad izmeklēšanu neveic

Grūtniecības laikā, izņemot gadījumus, kad izmeklējumā iegūstamā informācija atsver izmeklēšanas risku, bet to lemj ārstu konsīlijs;

Izmeklējumus ar intravenozu kontrastvielu neveic, ja pacientam ir zināma alerģija pret kontrastvielu vai pacienta seruma kreatinīna līmenis vai GFĀ neatbilst normai.

Mūsu komanda
Attēls Sandra Kiršteine

Sandra Kiršteine

Radiologs

Diagnostikas nodaļa

Attēls Laura Liepiņa

Laura Liepiņa

Radiologs

Diagnostikas nodaļa

Attēls Sarma Bērziņa

Sarma Bērziņa

Radiologs

Diagnostikas nodaļa

Attēls Jegors Meinerts

Jegors Meinerts

Radiologs

Diagnostikas nodaļa

bottom of page